answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tiny-mole [99]
2 years ago
14

Victor baked 30 chocolate chip cookies,18 peanut butter cookies, and 24 sugar cookies. He wants to split them up into equal and

identical groups for a bake sale. What is the greatest number of groups he can make?
Mathematics
1 answer:
mylen [45]2 years ago
7 0

Answer:

He can make 6 groups

Step-by-step explanation:

To solve this problem first you need to find the GCF or greatest common factor. Now you can put 5 chocolate chip cookies in each group, 3 peanut butter, and 4 sugar cookies. These are all relatively prime so that would be your final answer.

You might be interested in
Which polynomial correctly combines the like terms and expresses the given polynomial in standard form?
STatiana [176]

Answer:

D. 3x^4 + x^3y - 8x^2y^2 + 9xy^3 - 13y^4

Step-by-step explanation:

9xy^3 - 4y^4 - 10x^2y^2 + x^3y + 3x^4 + 2x^2y^2 - 9y^4 =

= 9xy^3 - 13y^4 - 8x^2y^2 + x^3y + 3x^4

= 3x^4 + x^3y - 8x^2y^2 + 9xy^3 - 13y^4

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
If (a^3+27)=(a+3)(a^2+ma+9) then m equals
Ronch [10]

Answer:

m = - 3

Step-by-step explanation:

a³ + 27 ← is a sum of cubes and factors in general as

a³ + b³ = (a + b)(a² - ab + b²), thus

a³ + 27

= a³ + 3³

= (a + 3)(a² - 3a + 9)

comparing a² - 3a + 9 to a² + ma + 9, then

m = - 3

7 0
2 years ago
-6,-2,0,1,3/2 whats the sequence and what do I multiply by
Angelina_Jolie [31]
Its not possible because if you try to multiply back and forth it wont work. 

5 0
2 years ago
Jeremy is making a trail mix containing raisins and peanuts. Raisins cost $1.50 per pound. Peanuts cost $2.50 per pound. Jeremy
Kobotan [32]
<span>The answer is c. 1.5r + 2.5(5 – r) = 10.50. Let r be the number of raisins and p be the number of peanuts. Raisins cost $1.50 per pound: 1.5r. Peanuts cost $2.50 per pound: 2.5p. Jeremy spends $10.50: 1.50r + 2.50p = 10.50. Jeremy makes 5 pounds of trail mix: r + p = 5. So, we have the system of two equations: 1.5r + 2.5p = 10.50 and r + p = 5. Use the second equation to express p: p = 5 - r. Now, substitute p in the first equation: 1.5r + 2.5(5 - r) = 10.50. Therefore, the correct choice is c. 1.5r + 2.5(5 – r) = 10.50.</span>
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
An oblong box has a volume equal to lwh, where l is the length, w is the width, and h is the height. If the volume is 24 cubic f
rjkz [21]
<span>An oblong box has a volume equal to lwh, where l is the length, w is the width, and h is the height. If the volume is 24 cubic feet, solve for the height in terms of the other sides.

Given:
volume of 24 cubic feet

Required:
height

Solution:
V = 24 cubic feet
assume that the length, weight and height of the box are all equal
so l = w = h

24 = l^3
l = 2.88 feet</span>
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • n ΔXYZ, m∠X = 90° and m∠Y = 30°. In ΔTUV, m∠U = 30° and m∠V = 60°. Which is true about the two triangles? ΔXYZ ≅ ΔTUV ΔXYZ ≅ ΔVU
    11·2 answers
  • Front housings for cell phones are manufactured in an injection molding process. The time the part is allowed to cool in the mol
    14·1 answer
  • A long jumper leaves the ground at an angle of
    7·1 answer
  • Please help :) will give brainliest. Drag each label to the correct location on the image. Each label can be used more than once
    7·1 answer
  • Dwayne buys ingredients to make a cake. He buys 112 pounds of flour, 12 ounces of coconut, and 114 pounds of sugar. What is the
    8·1 answer
  • On a coordinate plane, a solid straight line has a positive slope and goes through (negative 4, 1) and (0, 3). Everything below
    13·1 answer
  • Water flows into a swimming pool at the rate of 8.0 gal/min. The pool is 16 ft wide, 32 ft long and 8.0 ft deep. How long does i
    12·1 answer
  • Carolyn has 24 bottles of shampoo, 36 tubes of hand lotion, and 60 bars of lavender soap to make gift baskets. She wants to have
    10·1 answer
  • An ice cream store sells 26 flavors of ice cream, determine the number of 6 dip sundaes. how many are possible if order is not c
    6·1 answer
  • 54.6g of sugar is needed to make 7 cakes. How much sugar is needed for 12 cakes?<br> |
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!