Answer:
The speed of the plane relative to the ground is 300.79 km/h.
Explanation:
Given that,
Speed of wind = 75.0 km/hr
Speed of plane relative to the air = 310 km/hr
Suppose, determine the speed of the plane relative to the ground
We need to calculate the angle
Using formula of angle

Where, v'=speed of wind
v= speed of plane
Put the value into the formula



We need to calculate the resultant speed
Using formula of resultant speed

Put the value into the formula



Hence, The speed of the plane relative to the ground is 300.79 km/h.
Answer:
Explanation:
Given
Force P is acting upward
C is vertical contact Force
W is the weight of the crate
As P is unable to move the Block therefore Normal reaction keeps on acting on block
thus we can say that
P-W+C=0
P=W-C
Answer:
a. 8.33 x 10 ⁻⁶ Pa
b. 8.19 x 10 ⁻¹¹ atm
c. 1.65 x 10 ⁻¹⁰ atm
d. 2.778 x 10 ⁻¹⁴ kg / m²
Explanation:
Given:
a.
I = 2500 W / m² , us = 3.0 x 10 ⁸ m /s
P rad = I / us
P rad = 2500 W / m² / 3.0 x 10 ⁸ m/s
P rad = 8.33 x 10 ⁻⁶ Pa
b.
P rad = 8.33 x 10 ⁻⁶ Pa *[ 9.8 x 10 ⁻⁶ atm / 1 Pa ]
P rad = 8.19 x 10 ⁻¹¹ atm
c.
P rad = 2 * I / us = ( 2 * 2500 w / m²) / [ 3.0 x 10 ⁸ m /s ]
P rad = 1.67 x 10 ⁻⁵ Pa
P₁ = 1.013 x 10 ⁵ Pa /atm
P rad = 1.67 x 10 ⁻⁵ Pa / 1.013 x 10 ⁵ Pa /atm = 1.65 x 10 ⁻¹⁰ atm
d.
P rad = I / us
ΔP / Δt = I / C² = [ 2500 w / m² ] / ( 3.0 x 10 ⁸ m/s)²
ΔP / Δt = 2.778 x 10 ⁻¹⁴ kg / m²
Answer:
The maximum speed of the car at the bottom of that drop is 26.34 m/s.
Explanation:
Given that,
The maximum vertical distance covered by the roller coaster, h = 35.4 m
We need to find the maximum speed of the car at the bottom of that drop. It is a case of conservation of energy. The energy at bottom is equal to the energy at top such that :



v = 26.34 m/s
So, the maximum speed of the car at the bottom of that drop is 26.34 m/s. Hence, this is the required solution.