Answer:
Standard rate per direct labor hour is $27.1
Explanation:
Standard rate per direct labor hour includes the hourly pay rate, Payroll taxes and fringe benefits. For Theresa Corporation,
We have given that
Basic direct labor rate is $21.00 per hour
Payroll Taxes is 10% of basic direct labor rate i.e. 10% of $21.00 = $2.10 per hour
Fringe Benefits is $4.00 per hour.
So Standard rate per direct labor hour = $21.00 + $2.10 + $4.00 = $27.1
A leader who is high in initiating structure is most likely
to engage to the following;
<span>·
</span>When it comes to deadlines, the leader most
likely emphasizes the meeting of this deadlines
<span>·
</span>The leader is likely to expect from its workers
the standards of their performance to be maintained
Answer:
The correct answer is -3.963%.
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
Interest rate = 7.85%
Rate of inflation = 12.3%
So, we can calculate the real interest rate by using the following method:
Real interest rate =[ (1 + Interest rate) ÷ ( 1 + inflation rate) ] - 1
By putting the value, we get,
Real interest rate =[ (1 + 0.0785) ÷ ( 1 + 0.123) ] - 1
= -3.963%
So, the purchasing power of your savings decreased by 3.963%.
Answer:
Total cost = Total ordering cost + Total holding cost
Total cost = DCo + QH
Q 2
Where
D = Annual demand
Co = Ordering cost per order
Q = EOQ
H = Holding cost per item per annum
D = 40,000 units
Co = $48
H = 18% x $8.00 = $1.44
EOQ = √2DCo
H
EOQ = √2 x 40,000 x $48
$1.44
EOQ = 1,633 units
Explanation:
EOQ equals 2 multiplied by annual demand and ordering cost divided by holding cost per item per annum. The holding cost per item per annum is calculated as holding cost rate multiplied by unit cost.