A: a flow chart would best describe the steps
Answer:
1.5
Step-by-step explanation:
5/8 + 7/8= 1.5 or 1 1/2
Answer: $135
Step-by-step explanation: 48% of $355 would be 170 so therefore the $135 would be the cheaper penalty
We are given : Distance of the swing = 100 feet.
Distance of slide = 80 feet.
Angle between swing and slide = 30 degrees.
We need to find the distance between the swing and the slide.
Distance of swing, distance of slide and distance between the swing and the slide form a triangle.
We can apply cosine law to find the distance between the swing and the slide.
c^2 = a^2 +b^2 - 2ab cos C
c^2 = 100^2 +80^2 - 2(100)(80) cos 30°
c^2 = 10000 + 6400 -2* 8000 
c^2 = 16400 - 8000
c^2 = 16400 - 13856
c^2 = 2544

c= 50.44
c = 50 feet approximately.
<h3>Therefore, the approximate distance between the swing and the slide is 50 feet.</h3>