We know that the oxygen (O2) causes a glowing
splint to reignite, however, let us check what is missing on the products side
of the chemical equation: <span>
KBrO3 → KBr + ?
As we see, oxygen (O2) is the element missing from the other
side. Therefore the balanced chemical
equation for this decomposition is as follows: </span>
<span>2KBrO3 → 2KBr + 3O2 </span>
Answer:An ion with 5 protons, 6 neutrons and a charge of 3+ has an atomic number of 5
Explanation:
Answer:
0.3229 M HBr(aq)
0.08436M H₂SO₄(aq)
Explanation:
<em>Stu Dent has finished his titration, and he comes to you for help with the calculations. He tells you that 20.00 mL of unknown concentration HBr(aq) required 18.45 mL of 0.3500 M NaOH(aq) to neutralize it, to the point where thymol blue indicator changed from pale yellow to very pale blue. Calculate the concentration (molarity) of Stu's HBr(aq) sample.</em>
<em />
Let's consider the balanced equation for the reaction between HBr(aq) and NaOH(aq).
NaOH(aq) + HBr(aq) ⇄ NaBr(aq) + H₂O(l)
When the neutralization is complete, all the HBr present reacts with NaOH in a 1:1 molar ratio.

<em>Kemmi Major also does a titration. She measures 25.00 mL of unknown concentration H₂SO₄(aq) and titrates it with 0.1000 M NaOH(aq). When she has added 42.18 mL of the base, her phenolphthalein indicator turns light pink. What is the concentration (molarity) of Kemmi's H₂SO₄(aq) sample?</em>
<em />
Let's consider the balanced equation for the reaction between H₂SO₄(aq) and NaOH(aq).
2 NaOH(aq) + H₂SO₄(aq) ⇄ Na₂SO₄(aq) + 2 H₂O(l)
When the neutralization is complete, all the H₂SO₄ present reacts with NaOH in a 1:2 molar ratio.

A. Quantity of saline = 500mL
Rate of infusion = 80 mL / h
Infusion time = Quantity / Rate = 500 mL / (80 mL/hr) = 6.25 hr
b. Child weight = 72.6 lb = 32.93 kg
Medrol to be given = 1.5 mg per kg
Quantity of Medrol = 20 mg/mL
Dosage available = 20 mg/mL / 1.5 mg/kg = 13.33 kg/mL
Dosage according to body weight = 32.93 kg / 13.33 kg/mL = 2.47 mL
<u>Answer:</u> The mass percent of hydrogen in methyl acetate is 8 %
<u>Explanation:</u>
The given chemical formula of methyl acetate is 
To calculate the mass percentage of hydrogen in methyl acetate, we use the equation:

Mass of hydrogen = (6 × 1) = 6 g
Mass of methyl acetate = [(3 × 12) + (6 × 1) + (2 × 16)] = 74 g
Putting values in above equation, we get:

Hence, the mass percent of hydrogen in methyl acetate is 8 %