Answer:
Una relación lineal es de la forma:
y = a*x + b.
donde a es la pendiente y b es la ordenada al origen.
en este caso, y es el precio de la camioneta, x es el numero de años que pasaron, a es la razon de depreciación de la camioneta y b es el precio inicial de la camioneta, b = $42,000.
Sabemos que después de 5 años, el precio de la camioneta es 21,000, entonces podemos resolver:
$21,000 = a*5 + $42,000
a*5 = $21,000 - $42,000 = -$21,000
a = -$21,000/5 = -$4,200
Esto significa que el precio decae $4,200 por año
Answer:
at least 6
Step-by-step explanation:
3(.5x+3)>12
1.5x+9>12
1.5>9
x>6
S = d/t
st = d
t = d/s
The time going is t1.
The time returning is t2.
The total time is 4 hours, so we have t1 + t2 = 4
The speed of the current is c.
The speed going is 9 + c.
The speed returning is 9 - c.
t1 = 16/(9 + c)
t2 = 16/(9 - c)
t1 + t2 = 16/(9 + c) + 16/(9 - c)
4 = 16/(9 - c) + 16/(9 + c)
1 = 4/(9 - c) + 4/(9 + c)
(9 + c)(9 - c) = 4(9 - c) + 4(9 + c)
81 - c^2 = 36 - 4c + 36 + 4c
81 - c^2 = 72
c^2 = 9
c^2 - 9 = 0
(c + 3)(c - 3) = 0
c + 3 = 0 or c - 3 = 0
c = -3 or c = 3
We discard the negative answer, and we get c = 3.
The speed of the current is 3 mph.
X + 2y = 5
x = 5 - 2y
2x + 4y = 3
2(5-2y) + 4y = 3
10 - 4y + 4y = 3
10 ≠ 3
5x + 2y = 3
5(5-2y) + 2y = 3
25 - 10y + 2y = 3
-8y = 3 - 25
-8y = -22
y = -22/-8
y = 2.75
6x + 12y = 30
6(5-2y) + 12y = 30
30 -12y + 12y = 30
30 = 30
3x + 4y = 8
3(5-2y) + 4y = 8
15 - 6y + 4y = 8
-2y = 8 - 15
-2y = -7
y = -7/-2
y = 3.5
An inconsistent system is a system of equation that has NO SOLUTIONS.
2x + 4y = 3 is the equation to be paired with x + 2y = 50 to create an inconsistent system.
teacher has 0.4 L of sea water , it means 0.4*1000 ml = 400 ml of sea water , she has.
Now every student has 5 ml spoon with them and there are a total of 20 students.
The teacher has asked every student to put 2 spoons of seawater into their container .
Now 1 spoon = 5ml
2 spoon = 10 ml
22 students are there it means
there are 44 spoons.
44 spoons = 44* 5 ml = 220 ml
It means Student put 220 ml seawater in total
And Teacher had 400 ml.
Now , Teacher is left with = 400 - 220 = 180 ml