Answer:
( About ) 6.8nC
Explanation:
We are given the equation |Q2| = mgd^2 / kQ1. Let us substitute known values into this equation, but first list the given,
Charge Q2 = +45nC = (45 × 10⁻⁹) C
mass of charge Q2 = 4.5 μg, force of gravity = 4.5 μg × 9.8 m/s² = ( 4.41 × 10^-5 ) N,
Distance between charges = 25 cm = 0.25 m,
k = Coulomb's constant = 9 × 10^9
_______________________________________________________
And of course, we have to solve for the magnitude of Q2, represented by the charge magnitude of the charge on Q2 -
(4.41 × 10^-5) = [(9.0 × 10⁹) × (45 × 10⁻⁹) × Q₂] / 0.25²
_______________________________________________________
Solution = ( About ) 6.8nC
Answer:
Magnetic force, F = 0.24 N
Explanation:
It is given that,
Current flowing in the wire, I = 4 A
Length of the wire, L = 20 cm = 0.2 m
Magnetic field, B = 0.6 T
Angle between force and the magnetic field, θ = 30°. The magnetic force is given by :


F = 0.24 N
So, the force on the wire at an angle of 30° with respect to the field is 0.24 N. Hence, this is the required solution.
Answer:
The value of tension on the cable T = 1065.6 N
Explanation:
Mass = 888 kg
Initial velocity ( u )= 0.8 
Final velocity ( V ) = 0
Distance traveled before come to rest = 0.2667 m
Now use third law of motion
=
- 2 a s
Put all the values in above formula we get,
⇒ 0 =
- 2 × a ×0.2667
⇒ a = 1.2 
This is the deceleration of the box.
Tension in the cable is given by T = F = m × a
Put all the values in above formula we get,
T = 888 × 1.2
T = 1065.6 N
This is the value of tension on the cable.
b) intervalul de timp t3 in care prin fata sa trece vagonul urmator
Sper că am ajutat!
friend please verify the answer i'm not too much sure but according to me the visible is needed to caused the photoelectric effect.