Answer: 0.021818m =2.18x10^-²m
Explanation: Using Laplace principle
Design pressure is =12 bar= 1200000N/m²
T = Wall thickness
Design stress=110Mn/m²= 110,000,000N/m²
Radius= diameter/2 =4/2=2m
Design stress=Hoop stress =Pr/t where p=internal pressure or internal pressure, r=radius and t= wall thickness.
As Laplace equation stated.
110,000,000= 1,2000,00 x 2/t
t= 2,400,000/110,000,000.
t= 0.021818m
t=2.18x10^-2m.
Answer:
net amount of energy change of the air in the room during a 30-min period = 660KJ
Explanation:
The detailed calculation is as shown in the attached file.
Properties of Carpenter's hammer possess
Explanation:
1.The head of a carpenter's hammer should possess the impact resistance, so that the chips do not peel off the striking face while working.
2.The hammer head should also be very hard, so that it does not deform while driving or eradicate any nails in wood.
3.Carpenter's hammer is used to impact smaller areas of an object.It can drive nails in the wood,can crush the rock and shape the metal.It is not suitable for heavy work.
How hammer head is manufactured :
1.Hammer head is produced by metal forging process.
2.In this process metal is heated and this molten metal is placed in the cavities said to be dies.
3.One die is fixed and another die is movable.Ram forces the two dies under the forces which gives the metal desired shape.
4.The third process is repeated for several times.
Answer:
Max shear = 8.15 x 10^7 N/m2
Explanation:
In order to find the maximum stress for a solid shaft having radius r, we will be applying the Torsion formula which can be written as;
Allowable Shear Stress = Torque x Radius / pi/2 x radius^4
Putting the values we have;
T = 2000 N/m
Radius = Diameter/2 = 0.05 / 2 = 0.025 m
Putting values in formula;
Max shear = 2000 x 0.025 / 3.14/2 x (0.025)^4
Max shear = 8.15 x 10^7 N/m2
Answer:

Explanation:
Reynolds number:
Reynolds number describe the type of flow.If Reynolds number is too high then flow is called turbulent flow and Reynolds is low then flow is called laminar flow .
Reynolds number is a dimensionless number.Reynolds number given is the ratio of inertia force to the viscous force.

For plate can be given as

Where ρ is the density of fluid , v is the average velocity of fluid and μ is the dynamic viscosity of fluid.
Flow on plate is a external flow .The values of Reynolds number for different flow given as

