Answer:
Vijay present age: a
Gautam present age : b
2/3=a/b
3a = 2b
3/4 = (a+5)/(b+5)
4a+20 = 3b +15
(3a - 2b =0) x 3---------9a - 6b = 0
(4a - 3b = -5) x 2------- 8a - 6b = -10
9a - 6b - 8a + 6b = 10
a = 10
3(10) - 2b =0
-2b = -30
b = 15
So
Vijay present age = 10
Gautam present age = 15
Answer:
Total number of T-shirts= 200
Cost per T-shirt (without shipping ) = $2.80
Shipping cost per t-shirt ; 5% of a T-shirt = 0.05 *2.80 = $0.14
Total cost of T-shirt (shipping included) = 2.80 +0.14 = $2.94
Markup = 150% of total cost = 1.50 * 2.94 = $4.41
To get the price at which Michelle will sell each T-shirt , add total cost to the markup; 2.94 +4.41 = 7.35.
Therefore, selling price will be $7.35
we know that
The probability that "at least one" is the probability of exactly one, exactly 2, exactly 3, 4 and 5 contain salmonella.
The easiest way to solve this is to recognise that "at least one" is ALL 100% of the possibilities EXCEPT that none have salmonella.
If the probability that any one egg has 1/6 chance of salmonella
then
the probability that any one egg will not have salmonella = 5/6.
Therefore
for all 5 to not have salmonella
= (5/6)^5 = 3125 / 7776
= 0.401877 = 0.40 to 2 decimal places
REMEMBER this is the probability that NONE have salmonella
Therefore
the probability that at least one does = 1 - 0.40
= 0.60
the answer is
0.60 or 60%
Okay. So, we're looking for the percentage of Celina's running speed as her walking speed. Her running sped is 8 mph and her walking speed is 4mph. All we have to do is 4/8 = x/100. You put change/original and x/100, because we're looking for the percent of change from running speed to walking speed. Cross multiply the values to get 400 = 8x. Divide each side by 8 to isolate the "x". 400/8 is 50. x = 50. Celina's walking speed is 50% of her running speed. The answer is B: 50%.
Answer:
Road conditions
Step-by-step explanation:
The factor that should be mostly considered in this case is the Road conditions, that way the tyre with the best stopping distance can be determined.