Answer and Explanation:
The computation is shown below;
a. For Warranty Expense
= Sales × Estimated Warranty Percentage%
= $4,144,400 × 0.87%%
= $36,056.28
b)
The amount that should be reported is
Opening Balance of Estimated Warranty Liability Jan. 1, 2019 $42,635
Less: Actual warranty costs in 2019 ($26,750)
Add: Warranty expense accrued in 2019 $35,056
Closing Balance of Estimated Warranty Liability Dec. 31, 2019 $50,941
Answer:
Instructions are listed below
Explanation:
Giving the following information:
She will be paying you $39,769 at the end of this year, $79,538 at the end of next year, and $119,307 at the end of the year after that.
The interest rate is 11.7 % per year.
A) We need to use the following formula:
NPV= Cf/[(1+i)^n]
NPV= 39769/1.117^1 + 79538/1.117^2 + 119307/1.117^3
NPV= 184,958.1
B) We need to use the following formula:
FV= PV*(1+i)^n
FV= 287,929.41
<span>Banks pay pay interest on a daily basis compounded 365 days a year. They would have paid interest on $200 for the first half of the month and $100 for the second half of the month. This averages out to $100. If this is a homework question, then the answer is $150. AVERAGE OF BOTH HALF YEARS = (200+100)/2 happens to = $150,</span>
Answer:
Deregulation can describe either removing government control of the price of a good or the removal of government control of quantities.
Explanation:
Deregulation is the removal of government control , regulation or power in a particular sector or industry. An example of deregulation is the mail delivery. The government had a monopoly on the royal mail for many years
Deregulation can involve :
- removal of government control on price
- Removal of control on quantities
Advantages of deregulation
- It increases the rate of innovation and competition. This increases consumer choice.
- Efficiency of corporations are increased and this lowers cost
Disadvantages of deregulation
-
Customers are more vulnerable to high risk-taking by companies.