Answer:
are present in solution.
Explanation:
Molarity of the solution = 0.210 M
Volume of the solution = 65.5 ml = 0.0655 L
Moles of aluminum iodide= n


n = 0.013755 moles of aluminum iodide
1 mole of aluminum iodide contains 3 moles of iodide ions:
Then 0.013755 moles of aluminum iodide will contain:
of iodide ions
Number of iodide ions in 0.041265 moles:

are present in solution.
Answer:
Yes, Democritus's atomic theory was correct.
Explanation:
He thought the first part of his theory states that all matter is made of atoms, which are indivisible. The second part of the theory says all atoms of a given element are identical in mass and properties. The other scientists added onto his theory to show that he was correct, except Aristotle, he thought the world was made of the 4 elements: earth, wind, fire, water.
Answer:
391.462 g
Explanation:
First, let's calculate the total mass of the solution by the definition of density (d)
d = m/V, where <em>m</em> is the mass in gram and <em>V</em> the volume in mL. So for the given solution
1.285 = m/800
m = 1028 g
The mass of sulfuric acid will be:
0.3808x1028 = 391.462 g
the equation is p1 x v1 divided by T1 = p1 x v2 = T2 but since the pressure is kept constant you do not even need it so the equation would now be v1 divided by t1 = v2 divided by t2
2135 cm3 divided by 127 degrees celcius = x divided by 206
answer: 3460 cm3