Answer:
$82,800
Explanation:
The computation of the amount of interest cost to be capitalized during 2018 is shown below:-
Amount of interest cost to be capitalized = (Borrowed amount × Rate of interest) + ($300,000 ÷ 2 × Rate of interest)
= ($720,000 × 9%) + ($150,000 × 12%)
= $82,800
Therefore for computing the amount of interest cost to be capitalized during 2018 we simply applied the above formula.
Answer:
4) $385,000.
Explanation:
The computation of the minimum unit price is shown below:
= Direct materials + Direct labor + Supervisor salary + Fringe benefits on direct labor
= $200,000 + $150,000 + $20,000 + $15,000
= $385,000
Simply we added the direct material, direct labor, supervisor salary and the fringe benefits so that the accurate amount can come.
All other information which is given is not relevant. Hence, ignored it
1. h(x) = 2ˣ-7 :
2ˣ - 7 = 131,065
2^x = 131,072
x = 17
2. k(x) = -(x/2) - 1 = 17
x/2 = -18
x = -36
3. g(x) = -(x-2)² = -36
x - 2 = 6
x = 8
4. f(x) = √x = 8
x = 64
h(k(g(f(64)))) = 131,065
Answer:
$18,200
Explanation:
Calculation to determine what Jarrod may exclude from his gross income.
Using this formula
Gross income=Tuition+Books and supplies
Let plug in the formula
Gross income= $16,800 + $1,400
Gross income=$18,200
Therefore Jarrod may exclude $18,200 from his gross income.
Answer:
The correct answer is option (B).
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
Par value of bond = $10,000
Coupon rate Annual = 5%
So, Coupon rate semi annual = 2.5%
Inflation rate semi annual = 2%
So, we can calculate the coupon payment for six months by using following formula:
New par value of bonds after inflation = $10,000 + ( $10,000 × 2% ) = $10,200
So, Coupon payment = New par value × Coupon rate semi annual
= $10,200 × 2.5%
= $255