Answer:
Step-by-step explanation:
The parameters given are;
The amount Mary earns annually = $28,000
The amount Mary grossed during a week = $655.58
The amount Mary had sold during the week to make the amount grossed during the week = $1673.19
Given that Mary makes $28,000 per year
Therefore;
The amount Mary earns per week = Amount earned per year/52
The amount Mary earns per week = $28,000/52 = $538.46
The amount extra she made on commission = $655.58- $538.46= 1$117.12
The commission rate = Commission earned/(Amount of merchandise sold)×100
The commission rate = 117.12/1673.19 × 100 = 6.99%
Her commission rate = 6.99%
Answer:
c. modus ponens
Explanation:
In propositional logic, we learn that <em>modus ponens</em> is a valid argument and a rule of inference. <em>Modus ponens</em> states that "P implies Q, and if P is true, then Q must be true."
Based on these propositions, we learn that all food that is healthy does not taste good, and tofu is healthy. Therefore,
<em>If all food that is healthy does not taste good,</em>
<em>and tofu is healthy to eat,</em>
<em>then tofu does not taste good.</em>
Prob(winning carnival game) = 2/5
<span>Prob(losing carnival game) = 3/5 </span>
<span>Prob (Max wins first 3 games, but loses last 2 games) </span>
<span>= Prob(Max wins game 1) * Prob(Max wins game 2) * Prob(Max wins game 3) * Prob(Max loses game 4) * Prob(Max loses game 5) </span>
Answer: 0.2551
Step-by-step explanation:
Given : The temperature reading from a thermocouple placed in a constant-temperature medium is normally distributed with mean μ, the actual temperature of the medium, and standard deviation σ.
Significance level : 
The critical z-value for 95% confidence :
(1)
Since ,
(where x be any random variable that represents the temperature reading from a thermocouple.)
Then, from (1)
(2)
Also, all readings are within 0.5° of μ,
i.e. 
i.e.
[From (2)]
i.e.
i.e.
The required standard deviation : 
Answer:
Step-by-step explanation: