By law of refraction we know that image position and object positions are related to each other by following relation

here we know that



now by above formula


so apparent depth of the bottom is seen by the observer as h = 3.39 cm
Answer:
3.6 m
Explanation:
let x = horizontal distance between emily and allison should be for allison to catch the ball
Find horizontal speed of the ball
vx = 12 sin 30 = 12 x 0.5 = 6 m/s
To find time taken, we will use vertical values of the ball motion
Initial velocity in vertical direction
u = 12 cos 30 = 10.392 m/s
let a = g = 9.8m/s2
Use equation of motion
s = ut +1/2at^2
s = vertical distance = 8
8 = (10.392)t + (1/2)(9.8)t^2
8 = (10.392)t + (4.9)t^2
4.9t^2 + 10.392t - 8 = 0
Using formula of quadratic or calculator, we'll find
t = 0.6 and t = -2.72
We pick t=0.6s since it's not logical time in negative
Assuming no air resistance or external forces, the ball will move 6m/s horizontally. Hence using the formula of speed
speed vx = distance x / time
x = (vx)(t)
= 6 x 0.6
= 3.6 m
Protons, neutrons and electrons. Both protons and neutrons have a mass of 1 amu and are found in the nucleus. However, protons have a charge of +1, and neutrons are uncharged. Electrons have a mass of approximately 0 amu, orbit the the nucleus, and have a charge of -1.
A.) We use the famous equation proposed by Albert Einstein written below:
E = Δmc²
where
E is the energy of the photon
Δm is the mass defect, or the difference of the mass before and after the reaction
c is the speed of light equal to 3×10⁸ m/s
Substituting the value:
E = (1.01m - m)*(3×10⁸ m/s) = 0.01mc² = 3×10⁶ Joules
b) The actual energy may be even greater than 3×10⁶ Joules because some of the energy may have been dissipated. Not all of the energy will be absorbed by the photon. Some energy would be dissipated to the surroundings.
Answer:
Explanation:
height of pole = 15 ft
height of man = 6 ft
Let the length of shadow is y .
According to the diagram
Let at any time the distance of man is x.
The two triangles are similar

15 y - 15 x = 6 y
9 y = 15 x

Differentiate with respect to time.

As given, dx/dt = 4 ft/s

ft/s