<span>When buyers purchase stock at a certain price, and it falls, and then rises back up to its original purchased price, this is called the weak- form EMH. The weak form EMH states that market and securities are random in nature and are not influenced by past events in stock levels.</span>
Answer:
IRA ( Individual retirement account)
Explanation:
An IRA is a type of account set up purposely to encourage savings towards retirement , and as a result some benefits are inculcated into it.
One key advantage of IRA over the other options of savings is that it has a higher rate compared to the certificate of deposit , meanwhile the effect of the macro economic factors on the stocks could lead to its instability . This interest can even be be compounded over the savings period , yielding a cumulatively higher interest.
Another benefit of IRA is that the interest earned until retirement are exempted from taxes.
So first you know that if a is apple pies and b is blueberry that
$460=11a+13b in terms of price and you also know that the number
a+b=38
I solved that for either a or b (I chose a)
So
A=38-b
Them I plugged it in to the money equation to solve for b
460=11(38-b)+13b
460=418-11b+13b
460=418+2b
42=2b
B=21
Therefore you can do 38(total pies)-21(what b equals) to find the apple pies which would be 17 so a=17
Therefore the answer is B (17 apple and 21 blueberry)
Answer:
Hispanic
Explanation:
In the United States Hispanic population has continued to be responsible for half of the total population growth since 2010 till date.
In this time Hispanics contributed 52% to the 18.9 million population growth in the United States.
Based on this trend Zeffer has decided to develop a line of all-natural soft drinks that are believed to be healthier than typical high-calorie sodas and targeting the Hispanic market will make their product popular rapidly.
Answer:
$175,000
Explanation:
Conversion costs are production costs that must be incurred in order to change raw materials into products.
Therefore, we have:
Total of the conversion costs = Cost of clay used in production + wages paid to the workers who paint the figurines = $76,000 + $99,000 = $175,000