The statement that most accurately describes mitosis simply is <span>that mitosis is a type of cell division in which one cell (the mother) divides to produce two new cells (the daughters) that are genetically identical to itself</span>. This is the most basic textbook definition, that is summary, of what the mitosis is.
Answer:
a) (95.4 i^ + 282.6 j^) N
, b) 298.27 N 71.3º and c) F' = 298.27 N θ = 251.4º
Explanation:
a) Let's use trigonometry to break down Jennifer's strength
sin θ = Fjy / Fj
cos θ = Fjx / Fj
Analyze the angle is 32º east of the north measuring from the positive side of the x-axis would be
T = 90 -32 = 58º
Fjy = Fj sin 58
Fjx = FJ cos 58
Fjx = 180 cos 58 = 95.4 N
Fjy = 180 sin 58 = 152.6 N
Andrea's force is
Fa = 130.0 j ^
We perform the summary of force on each axis
X axis
Fx = Fjx
Fx = 95.4 N
Axis y
Fy = Fjy + Fa
Fy = 152.6 + 130
Fy = 282.6 N
F = (95.4 i ^ + 282.6 j ^) N
b) Let's use the Pythagorean theorem and trigonometry
F² = Fx² + Fy²
F = √ (95.4² + 282.6²)
F = √ (88963)
F = 298.27 N
tan θ = Fy / Fx
θ = tan-1 (282.6 / 95.4)
θ = tan-1 (2,962)
θ = 71.3º
c) To avoid the movement they must apply a force of equal magnitude, but opposite direction
F' = 298.27 N
θ' = 180 + 71.3
θ = 251.4º
Answer:
Too little information, please elaborate
Answer:
a). va=17.23
or 38.54 mph
b). v=38.54 mph and limit is 35 mph
c). Completely inelastic
d). Eka=192.967 kJ
Ekt=76.071 kJ
Explanation:

The motion is an inelastic collision so

The force of the motion is contrarest by the force of friction so

Now with the acceleration can find the time and the velocity final that make the distance 7.25m being united

So the velocity final can be find using this time

a).
Replacing in the first equation the final velocity can find the initial velocity



b).

Velocity limit in m/s is 15.646 m/s and the initial velocity is 17.23 m/s
so is exceeding the speed limit in about 1.58 m/s
or in miles per hour
3.5 mph
c).
The collision is complete inelastic because any mass can be returned to the original mass, so even they are no the same mass however in the moment they move the distance 7.25m as a same mass the motion is considered completely inelastic
d).

1) Yes
2) 
Explanation:
1)
To solve this part, we have to calculate the pressure at the depth of the batyscaphe, and compare it with the maximum pressure that it can withstand.
The pressure exerted by a column of fluid of height h is:

where
is the atmospheric pressure
is the fluid density
is the acceleration due to gravity
h is the height of the column of fluid
Here we have:
is the sea water density
h = 5440 m is the depth at which the bathyscaphe is located
Therefore, the pressure on it is

Since the maximum pressure it can withstand is 60 MPa, then yes, the bathyscaphe can withstand it.
2)
Here we want to find the force exerted on the bathyscaphe.
The relationship between force and pressure on a surface is:

where
p is hte pressure
F is the force
A is the area of the surface
Here we have:
is the pressure exerted
The bathyscaphe has a spherical surface of radius
r = 3 m
So its surface is:

Therefore, we can find the force exerted on it by re-arranging the previous equation:
