Answer:
yes, this made alot of sence to me and i even thought wow what teacher wrote out this problem because it was so well done!
Step-by-step explanation:
hope this helped - Willow
The answer is <span>$103.
To determine </span><span> how much Eileen will spend on gasoline, first we need to calculate how many gallons she needs.
If she drives 850 miles and </span><span>her car gets 23 miles per gallon, we can use the proportion:
850 miles : x gallons = 23 miles : 1 gallon
Crossing the products:
x = 850 miles </span>× 1 gallon ÷ 23 miles
x = 36.96 gallons
Thus, Eileen needs 36.96 gallons of gas. If the cost per gallon of gas is$2.79, using the proportion:
36.96 gallons : x = 1 gallon : <span>$2.79
x = 36.96 gallons </span>× $2.79 <span>÷ 1 gallon
x = </span>$103.12
x ≈ $<span>103</span>
Answer:
The answer is figure C
Step-by-step explanation:
Just did it 2020
Answer: the probability that a randomly selected tire will have a life of exactly 47,500 miles is 0.067
Step-by-step explanation:
Since the life expectancy of a particular brand of tire is normally distributed, we would apply the formula for normal distribution which is expressed as
z = (x - µ)/σ
Where
x = life expectancy of the brand of tire in miles.
µ = mean
σ = standard deviation
From the information given,
µ = 40000 miles
σ = 5000 miles
The probability that a randomly selected tire will have a life of exactly 47,500 miles
P(x = 47500)
For x = 47500,
z = (40000 - 47500)/5000 = - 1.5
Looking at the normal distribution table, the probability corresponding to the z score is 0.067
Answer:
im guessing 3 because it makes the most sense to me
hope it helped
Step-by-step explanation: