Answer: 0.46, 0.056, the distribution is approximately normal
Step-by-step explanation: The shape is approximately normal since the expected number of successes equals 36.8 and the expected number of failures equals 43.2 are both larger than 10
$300 income
$250 + $100 = $350 expenses
$300 - $350 = a loss of $50
Answer:
20.78feet
Step-by-step explanation:
The question made us to understand that the man is standing and also there is angle of elevation, then we need to draw a right triangle having a base equal to 36 feet with an angle from the base to the top of the pole which is 30 degrees.
tan= opposite side / adjacent side
Let height of the pole =h
Tan(30)= h/36
But tan 30degree= 1/√3
h= 36 × 1/√3
h= 20.78feet
Therefore, the height of the pole= 20.78feet
CHECK THE ATTACHMENT FOR DETAILED FIGURE