Answer:
b. 295 pm
Explanation:
To answer this question we need to use the equation of a face-centered cubic laticce:
Edge length = √8 R
<em>Where R is radius of the atom.</em>
<em />
Replacing:
417pm = √8 R
R = 147.4pm is the radius of the atom
As diameter = 2 radius.
Diameter of the metal atom is:
147.4pm* 2 =
295pm
Right answer is:
<h3>b. 295 pm
</h3>
Answer:
42.5 g
Explanation:
Calculate the mass of the soft drink given the density and volume:
355 mL × 1.04 g/mL = 369.2 g
Now calculate the mass of sucrose given the percentage:
0.115 × 369.2 g = 42.46 g
Rounded to 3 significant figures, the mass is 42.5 g.
Answer:
no he just repeated the steps and made more of the same cleaner my guy
Explanation: