Answer:
0.11 mol
Explanation:
<em>This is the chemical formula for acetic acid (the chemical that gives the sharp taste to vinegar): CH₃CO₂H. An analytical chemist has determined by measurements that there are 0.054 moles of oxygen in a sample of acetic acid. How many moles of hydrogen are in the sample?</em>
Step 1: Given data
- Formula of acetic acid: CH₃CO₂H
- Moles of oxygen in the sample of acetic acid: 0.054 moles
Step 2: Establish the appropriate molar ratio
According to the chemical formula of acetic acid, the molar ratio of H to O is 4:2.
Step 3: Calculate the moles of atoms of hydrogen
We will use the theoretical molar ratio for acetic acid.
0.054 mol O × (4 mol H/2 mol O) = 0.11 mol H
Explanation:
It is known that efficiency is denoted by
.
The given data is as follows.
= 0.82,
= (21 + 273) K = 294 K
= 200 kPa,
= 1000 kPa
Therefore, calculate the final temperature as follows.
0.82 =
= 1633 K
Final temperature in degree celsius =
= 
Now, we will calculate the entropy as follows.

For 1 mole, 
It is known that for
the value of
= 0.028 kJ/mol.
Therefore, putting the given values into the above formula as follows.

= 
= 0.0346 kJ/mol
or, = 34.6 J/mol (as 1 kJ = 1000 J)
Therefore, entropy change of ammonia is 34.6 J/mol.
Answer: False. Hope this helps!!
Answer:
DNA between a human and a banana is 41 percent similar.
Explanation: