Ionized, become charged, become a cation
hopefully that helps
Answer:
The atomic mass of second isotope is 7.016
Explanation:
Given data:
Average Atomic mass of lithium = 6.941 amu
Atomic mass of first isotope = 6.015 amu
Relative abundance of first isotope = 7.49%
Abundance of second isotope = ?
Atomic mass of other isotope = ?
Solution:
Total abundance = 100%
100 - 7.49 = 92.51%
percentage abundance of second isotope = 92.51%
Now we will calculate the mass if second isotope.
Average atomic mass of lithium = (abundance of 1st isotope × its atomic mass) +(abundance of 2nd isotope × its atomic mass) / 100
6.941 = (6.015×7.49)+(x×92.51) /100
6.941 = 45.05235 + (x92.51) / 100
6.941×100 = 45.05235 + (x92.51)
694.1 - 45.05235 = (x92.51)
649.04765 = x
92.51
x = 485.583 /92.51
x = 7.016
The atomic mass of second isotope is 7.016
Answer:- 0.138 M
Solution:- The buffer pH is calculated using Handerson equation:

acts as a weak acid and
as a base which is pretty conjugate base of the weak acid we have.
The acid hase two protons(hydrogen) where as the base has only one proton. So, we could write the equation as:

Phosphoric acid gives protons in three steps. So, the above equation is the second step as the acid has only two protons and the base has one proton.
So, we will use the second pKa value. The acid concentration is given as 0.10 M and we are asked to calculate the concentration of the base to make a buffer of exactly pH 7.00.
Let's plug in the values in the equation:



Taking antilog:


On cross multiply:
[base] = 1.38(0.10)
[base] = 0.138
So, the concentration of the base that is
required to make the buffer is 0.138M.
Answer:
39.1-32.5 and you will find your answer it always like that, you subtract your starting point from your ending point
Explanation:
The most important identity of an element is its atomic number or number of protons. Electrons and neutrons may vary, but protons stay constant. To start with, when an element is neutral, the number of protons and electrons are equal. When the isotope is a positive ion, that means that the element gives away 2 electrons. So, if the electrons is 48, then that means it was originally 48 - 2 = 46 electrons. From the periodic table, element 46 is Palladium (Pd).