Answer:
Machine C
Explanation:
The computation of the expected benefit is shown below:
For Machine A
= $45,000 × 90%
= $40,500
For Machine B
= $80,000 × 50%
= $40,000
For Machine C
= $60,000 × 75%
= $45,000
If we see the expected benefit of each machine so we can say that the Machine C has the highest benefit generated from the available ones
Answer: A. Government's borrowing to refinance the debt may lead to higher interest rates. Higher interest rates reduce investment spending, leaving future generations with a smaller stock of capital goods.
Explanation:
When the Government replaces a debt with another debt by means of Refinancing, they will probably be charged a higher interest rate because replacing debt with another debt is not generally ideal.
A higher interest rate means a higher repayment amount. Should the government keep paying higher and higher rates for debt, they'll have to reduce their spending on Investment. Investment creates Capital Goods such as machines and equipment. A reduction in Investment spending therefore reduces future generations' access to capital goods.
Probability assigned:|
x 30 60 120 180
P(x) .10 .40 .40 .10
Answer:
Jane
Price of Groupon for a revenue of $300 is:
$3
Explanation:
a) Data and Calculations:
Expected Sales volume:
Number of Tubes x 30 60 120 180
Probability P(x) .10 .40 .40 .10
Expected values 3 24 48 18
Total = 93 tubes
Groupon price = $300/93 = $3.23
b) Jane's price for each Groupon will be the rent revenue per day divided by the expected number of tubes to rent daily. The expected number of tubes is derived by multiplying each expected number of tubes by its probability and then summing up the results.
It is probably safe to say that most if not all decisions involve trade-offs. For example a person may be offered a job that pays well but requires 7 days per week for a month and while this is good for a younger person with no other commitments it may not work for an older person with his own family commitments and other projects. Another decision could be that for support, a husband decides to not take on major time consuming projects while his wife is doing intensive studying to become certified in a field of her choosing so that he can support her. Another example is that when one cannot drive one's son with a disability to a beach to swim because it is too far and uses too much car gas, the money saved on gas some of it could be spent on his groceries.
Answer:
The correct answer is option A.
Explanation:
The demand for cantaloupes is unitary elastic at price level $2.50. The demand curve here is linear and downward sloping. The elasticity of demand is 1.
In this linear demand curve the lower portion will represent inelastic demand.
When the price level is reduced to $2 the demand will move to the lower portion of the curve, with fall in price and increase in demand.
So, at $2 price the demand will be inelastic, which means it will be between 0 and 1.