<u>Answer:</u>
The correct answer for this is: Gross Rent Multiplier.
<u>Explanation:</u>
The type of a simplified alternative to capitalization of net income that does not take into account bad debts or expenses is called Gross Rent Multiplier (GMR).
Gross Rent Multiplier is used to find the approximate net incomes that does not include any bad debts or expenses.
Also, it is considered as the quickest tool to estimate the values, such as of a building.
Answer:
d. $3
Explanation:
Quantity Total Cost Fixed cost Total var. marginal cost
0 $3 $3 0 0
1 $5 $3 $2 $2
2 $7 $3 $4 $2
3 $10 $3 $7 $3
4 $15 $3 $12 $5
the variable cost of the third unit is equal to the marginal cost of producing it.
Marshall Manufacturing has adopted an integrated marketing communication system
.
Option C
<u>
Explanation:
</u>
The main aim of an organisation is to have an effective communication channel to enhance their profit by adopting to an effective system.
For such effective system the organisation can make use of a model called Integrated marketing communication system this will organise and integrate all the promotional strategies of marketing and communicating to the end user.
This is a long process wherein the brand awareness will be created among the general customers at a low cost. This is also abbreviated as IMC which utilize numerous channels to communicate the campaign messages.
This campaign boost the efficiency of marketing activities that are used to convert strangers into prospects and prospects into customers.
Answer:
a. 19,048
b. 2.1
c. $21
d. Before $2
After $2.1
e. Explanation of tax implication is below
Explanation:
a. Number of shares = Dividend per share × Number of shares outstanding ÷ cost per share
= 1 × 400,000 ÷ $21
= 19,048
b. Earning per share after repurchase = earnings ÷ (shares before-shares outstanding)
= $800,000 ÷ (400,000-19,048)
= 2.1
c. Market Price = Earning per share Price × Earning
= 2.1 × 10
= $21
d. Earning per share before = Earnings ÷ Before shares
= $800,000 ÷ 400,000
= $2
Earning per share after repurchase = $2.1
After share repurchase the earning per share has increased.
e) Price increased 21 dollars in share repurchased. The price remain constant in dividend payout the amount but additional 1 dollar in dividend the investors gains. If dividend is lesser than tax on capital gain then it will become drawback over collect dividend and vice versa.