Answer:
See the explanation below.
Explanation:
The Accounting Officer,
ABC Co.,
12, Ogbere Road,
Ibadan, Nigeria.
28 July 2019
Dear Mr. James,
Re: Refund of $2,000 Excess Receipt and Rent Adjustment
Kindly take this as response to your request for a refund of $2,00 for extra rent that was paid in June.
After a careful examination of my bank statement, I discovered that my account was credited twice with the sum of $2,000 for the rent due to a bank error.
The adjustment is hereby made as follow:
<u>Details $ </u>
Amount received 4,000
Refund of excess payment <u> (2,000) </u>
Actual rent paid <u> 2,000 </u>
Kindly find enclosed in this letter an amount of $2,000 as the refund of the excess payment.
I look forward to receiving your response and acknowledgment of the receipt of the refund.
Yours sincerely,
Amcool.
Answer: Who else do you know in this career field that I could speak to about this career?
What experience did you obtain before being elected?
Explanation:
Informational interview is the interview which is conducted to obtain information from the celebrities, politicians, and other important people to understand and learn about the strategies and planning they are gone through with in their career.
Informational interview can also be defined as a kind of meeting in which the potential job seekers get career advice.
Here, Sherry is going to obtain the career advice from mayor. Thus she will ask question related to mayor's career.
She can ask about the prior experience of mayor in politics or any other field before he was elected. She can also ask about who else she can talk related to this career for better understanding.
Answer:
D. 34.00%
Explanation:
The computation of the new contribution margin is shown below:
As we know that
Contribution Margin = Net Sales Revenue - Variable Expenses
where,
Net sales revenue is
= 604 units × $32.5
= $19,630
The variable expense = Total material cost + total labor cost
Total Material Cost = 604 units × $14.36 = $8,673.44
Total Labor Cost = 604 units × $7.09 = $4,282.36
So, the variable expense is
= $8,673.44 + $4,282.36
= $12,955.8
Now
Contribution margin = $19,630 - $12,955.8 = $6,674.2
And,
Contribution margin ratio = Contribution margin ÷ net sales
So, Contribution margin = $6,674.2 ÷ $19,630
= 34.00%
Answer:
the interest rate that should be determined the capitalized interest is 8.57%
Explanation:
The computation of the interest rate that should be determined the capitalized interest is shown below;
= $6,000,000 ÷ ($6,000,000 + $8,000,000) × 0.08 + $8,000,000 ÷ ($6,000,000 + $8,000,000) × 0.09
= 0.0857
= 8.57%
Hence, the interest rate that should be determined the capitalized interest is 8.57%
The same would be considered