<span>Percentage
by mass is the amount in mass of a component in a mixture per 100 unit of
mass of the total mixture. Percentage by mass is the same as %w/w.
We can determine this by dividing the mass of the solute with the total mass of
the mixture. We calculate as follows:
Percent salt = 1.5 g salt / 30.0 g x 100 = 5% </span>
<span>Heat
gained or absorbed in a system can be calculated by multiplying the given mass to the
specific heat capacity of the substance and the temperature difference. The heat capacity of aluminum at 25 degrees celsius is 0.9 J/g-C. It is
expressed as follows:</span><span>
Heat = mC(T2-T1)
5800 J = 152000(0.90)(</span>ΔT)
ΔT = 0.42 °C change in temperature
Its period 5 from 5s25p6, with Xenon(54) as the noble gas. 2+6 = 8 electrons
54+8 = 62, or Sm.
We should apply Boyle's Law here given initial pressure, initial volume and final volume.
P1V1= P2V2
(6.5 atm) (13 L) = P2 (3.3 L)
Solve for P2 on your calculator and that should get you to the answer.