If the solutes are dispersed evenly in their particular solvent we say that the solution has reached diffusion I believe.
(9) Mechanical advantage = force by machine / force applied to machine
0.6 = 600 / F
F = 1000 N
(2) Efficiency = (output / input) x 100
Efficiency = (500 / 2000) x 100
Efficiency = 25%
(4) The overall energy conversion in power plants is chemical to electrical while in dams it is potential to electrical.
(5) Using the formula:
1568 = 40 x 9.81 x h
h = 4.0 m
(6) Potential to electrical
(10) An object raised and held stationary above the ground.
Answer:
( About ) 0.03232 M
Explanation:
Based on the units for this reaction it should be a second order reaction, and hence you would apply the integrated rate law equation "1 / [X] = kt + 1 / [
]"
This formula would be true for the following information -
{
= the initial concentration of X, k = rate constant, [ X ] = the concentration after a certain time ( which is what you need to determine ), and t = time in minutes }
________
Therefore, all we have left to do is plug in the known values. The initial concentration of X is 0.467 at a time of 0 minutes, as you can tell from the given data. This is not relevant to the time needed in the formula, as we need to calculate the concentration of X after 18 minutes ( time = 18 minutes ). And of course k, the rate constant = 1.6
1 / [X] = ( 1.6 )( 18 minutes ) + 1 / ( 0.467 ) - Now let's solve for X
1 / [X] = 28.8 + 1 / ( 0.467 ),
1 / [X] = 28.8 + 2.1413...,
1 / [X] = 31,
[X] = 1 / 31 = ( About ) 0.03232 M
Now for this last bit here you probably are wondering why 1 / 31 is not 0.03232, rather 0.032258... Well, I did approximate one of the numbers along the way ( 2.1413... ) and took the precise value into account on my own and solved a bit more accurately. So that is your solution! The concentration of X after 18 minutes is about 0.03232 M
Hello!
The
dissociation reaction of HNO₃ is the following:
HNO₃ → H⁺ + NO₃⁻This is a strong acid, so the concentration of HNO₃ would be the same as the concentration of H⁺. The formula for pH is the following:
![pH=-log([H_3O^{+}])=-log(0,75M)=0,12](https://tex.z-dn.net/?f=pH%3D-log%28%5BH_3O%5E%7B%2B%7D%5D%29%3D-log%280%2C75M%29%3D0%2C12)
So, the pH would be
0,12Have a nice day!
Answer: 36.9 g
Explanation:
P4 + 5O2 = P4O10 Balanced equation
moles P4 present = 23.9 g x 1 mole/123.88 g = 0.193 moles
moles O2 present = 20.8 g x 1 mol/32 g = 0.65 moles O2
From balanced equation, mole ratio O2 : P4 is 5:1. Is 0.65 moles O2 5x 0.193 moles? NO. You don't have enough O2.
O2 is limiting in this reaction.
theoretical moles of P4O10 = 0.65 moles O2 x 1 mole P4O10/5 moles O2 = 0.13 moles P4O10
mass of P4O10 produced = 0.13 moles x 283.9 g = 36.9 g