Answer:
a) $12,500 unfavorable
b) 0
Explanation:
variable factory overhead controllable variance = actual variable overhead expense - (standard variable overhead per unit x standard number of units)
actual variable overhead expense = $725,000
standard variable overhead per unit = $712,500 / 60,000 = $11.875
standard number of units = 60,000
variable factory overhead controllable variance = $725,000 - $712,500 = $12,500 unfavorable
Controllable factory overhead is not related to any changes in the actual volume or quantity produced.
Fixed factory overhead volume variance = actual fixed overhead - standard fixed overhead = $262,500 - $262,500 = 0
Fixed overhead was exactly the same as the standard or budgeted overhead.
$1,032.19. Assume that the next coupon payment is exactly six months away. a) What is the yield-to- maturity of the bond? b) What is the effective annual rate
Answer:
Operating profit margin = 25.71%
Explanation:
Amount of return on asset = Rate of return x Asset value
Amount of return on asset = 15% x $300,000,000
Amount of return on asset = $45,000,000
Operating profit margin = Amount of return on asset / Sales
Operating profit margin = $45,000,000 / $175,000,000
Operating profit margin = 0.257143
Operating profit margin = 25.71%
Answer: <em>Total Period Cost = $20,500</em>
Explanation:
Given :
Salary = $4000
Factory supply = $1000
Indirect labor = $6000
Direct material = $16000
Advertising expense = $2500
Office expense = $14000
Direct labor = $20000
Period costs are the costs incurring that do not tend to be a section of manufacturing process. Therefore, we compute the Period Cost using the following formula:
<em>
Period costs = Salary + Advertising expense + Office expense
</em>
<em>
= $4,000 + $2,500 + $14,000
</em>
<em>
= $20,500</em>