Answer:
a. Assuming you purchased the bond for $850, what rate of return would you earn if you held the bond for 30 years until it matured with a value $5,000?
future value = present value x (1 + r)ⁿ
- future value = $5,000
- present value = $850
- n = 30
5,000 = 850 x (1 + r)³⁰
(1 + r)³⁰ = 5,000 / 850 = 5.882652
³⁰√(1 + r)³⁰ = ³⁰√5.882652
1 + r = 1.0608444
r = 0.0608444
r = 6.08%
b. Suppose under the terms of the bond you could redeem the bond in 2025. DMF agreed to pay an annual interest rate of 1.3 percent until that date. How much would the bond be worth at that time?
future value = present value x (1 + r)ⁿ
future value = 850 x 1.013⁷ = $930.43
c. In 2025, instead of cashing in the bond for its then current value, you decide to hold the bond until it matures in 2048. What annual rate of return will you earn over the last 23 years?
5,000 = 930.43 x (1 + r)²³
(1 + r)²³ = 5,000 / 930.43 = 5.373859398
²³√(1 + r)²³ = ²³√5.373859398
1 + r = 1.075849638
r = 0.0758
r = 7.58%
Crises that are caused by volatile international financial flows are in large part PAYMENT advances in technology coupled with GREATER openness in financial market. This is because, financial capital is very volatile and technological advances has enhanced this volatility. Lack of transparency and poor and corrupted governance can intensify the crises.
Answer and Explanation:
Respected Sir,
Sub: Absorption costing to analyze product costs and subsequent cost-volume-profit decisions
As per your requirement please find the explanation below:
Absorption costing is a process by which we add part of the fixed overhead to the production expense of the goods. If we do on a per-unit basis. Here we will compute by dividing the fixed costs by the number of units that we built and sold over the era. Whereas Variable costing includes fixed overhead as a lump sum instead of a per-unit price.
Under this process, all your variable costs like equipment, raw materials, and shipping are included. We will add the maximum fixed overhead costs for the duration. Such costs are not calculated on a per-unit basis. Rather than we deduct them as a lump-sum expense from your income amount.
Variable costing is really useful as it reveals the earnings after all the expenses are paid for the accounting period. While you would not have earned revenue for the goods we purchased as some may be in the inventory, we are showing you have paid all of your expenses for the time. We have excess revenue when you actually sell the finished goods in the warehouse.
The absorption approach is not all that effective as absorption costing will inflate the income figures excessively in any given span of accounting. Since you're not going to subtract any of your fixed costs as we did not sell any of us produced goods, our profit and loss report doesn't reflect the maximum expenses you've had for the time. Therefore, these results may mislead us when our profitability is analyzed.
Regards
ABC
Answer: The correct answer is "b. Debit $8, 780".
Explanation: The entry that should appear on november 15 for the remittance of the month's social security taxes is "Debit $8, 780"
Because the balance of $ 4390 in its Social Security tax payable account + the additional $ 4390 on its October 31 pay date = $ 8780.
Answer:
The correct answer is The owners themselves.
Explanation:
The Coase Theorem points out that if property rights are well defined and transaction costs are zero, the negotiation between the parties will lead us to an optimal point of allocation in the market.
According to Coase's theorem, when the parties can negotiate freely and without major costs, it does not really matter which part initially has the right of ownership since in the end it will remain in the hands of those who value it most. The final result of the negotiation will lead us to an optimal allocation of resources.
Property rights indicate who owns or has permission to do something.