Answer:
B. there would be a global rise in temperatures
Hence, global warming
Explanation:
hope this helped! :D
Answer:
18 W
Explanation:
Applying,
P = V²/R.................. Equation 1
Where P = Power of both glowing bulbs, V = Voltage, R = Combined Resistance of both bulbs
Since: It is a series circuit,
Then,
R = R1+R2............. Equation 2
Where R1= Resistance of the first bulb, R2 = Resistance of the second bulb
Given: R1 = R2 = 8 Ω
Substitute into equation 1
R = 8+8
R = 16 Ω
Also Given: V = 12 V
Substitute into equation 1
P = 12²/8
P = 144/8
P = 18 W
Answer:
Therefore the rate of corrosion 37.4 mpy and 0.952 mm/yr.
Explanation:
The corrosion rate is the rate of material remove.The formula for calculating CPR or corrosion penetration rate is

K= constant depends on the system of units used.
W= weight =485 g
D= density =7.9 g/cm³
A = exposed specimen area =100 in² =6.452 cm²
K=534 to give CPR in mpy
K=87.6 to give CPR in mm/yr
mpy


=37.4mpy
mm/yr


=0.952 mm/yr
Therefore the rate of corrosion 37.4 mpy and 0.952 mm/yr.