Answer:
$3,606.49
Explanation:
the price of a zero coupon bond = maturity value / (1 + i)ⁿ
- maturity value = $10,000
- i = 6.09% / 2 = 3.045% semiannual interest rate
- n = 17 years x 2 semiannual compounding = 34 periods
the price of a zero coupon bond = $10,000 / (1 + 3.045%)³⁴ = $10,000 / 1.03045³⁴ = $10,000 / 2.772779928 = $3,606.49
the formula we used to determine the market price of a zero coupon bond is basically the present value
I wanna say d would be the answer but it could also be banking services
Answer:
In my opinion they can be a big problem because if you can not use the uber in some community it's useless but they are banning ubers because the taxis business are loosing money and the uber is replacing the taxi business.
There is an own opinion question, so try to answer by yourself
Given the data in the problem, we can calculate the cost of production for each bucket:
one bucket requires:
500 grams of plastic and one-half hour of direct labor.
The plastic costs $10.00 per 500 grams and the employees are paid $15.00 per hour.
Therefore, one bucket costs (material and labor):
$10.00 + $15.00 * (1/2 hour) = $17.50 per bucket plus (1.10 * $7.50) = $25.75
for 380 buckets :
$25.75 * 380 = $9785
This value only represents the cost of production of 380 buckets for the month of March. <span />