Answer:
The anwerss to the question are
(A) P(No less than two people use their phones while driving) = 0.1225
(B) P(The probability that no more than one person of the three people use their cell phone while driving) = 0.147875
Step-by-step explanation:
The given relations are
Percentage of motorists that routinely drive while sing their phone = 35 %
The probaboloty that if a peerson is random;ty selected from a group of hudred person routinely uses their phone wjile friving P(phone) = 35
The probability that a motorist randomly selected fron a set of 100 do not routinely use thir phones while driving = P(No celll phone) = 65
Then the probability that when three people are selected at random at least two people of the three people use their cell phone while driving is
P(phone) = 35/100m = 0.35
P(No celll phone) = 65/100 = 0.65
(A) Probability of at least two of three use their phones whle driving is
0.35×0.35×0.65 +0.35×0.35×0.35 = 0.1225
(B) The probability of only one person out of three seted use their phones while driving is
(0.35)(0.65)(0.65) = 0.147875
Answer:
The critical t values are -1.746 and 1.746.
Step-by-step explanation:
Given information:
The weight of a USB flash drive is 30 grams and is normally distributed.
Population mean = 30
Sample size = 17
Sample mean= 31.9
Standard deviation = 1.8
Significance level, α=0.10
Null hypothesis: 
Alternative hypothesis: 
It is a two tailed test.
The t-critical values for a two-tailed test, for a significance level of α=0.1 are -1.746 and 1.746.
Therefore the critical t values are -1.746 and 1.746.
Answer:
Kadeem will take 0.166 h more to complete the course.
Step-by-step explanation:
The speed is the rate at which the distance changes, when the speed goes up the distance changes more quickly, therefore if the distance is the same and the speed is higher the one who will take longer is the one that has less speed. In this case the one who will take longer to drive the 25 miles is Kadeem, since he's driving at 50 mph. In order to calculate how much longer we need to calculate the time at which each of them complete the course, this is shown below:
time = distance/speed
For Kadeem:
time = 25/50 = 0.5 h
For Quinn:
time = 25/75 = 0.334 h
The difference between the is 0.5 - 0.334 = 0.166 h.
Angles PMN and MPN are also 16 because the triangles are isosceles.
The measure of the third angle (angle N) is 148 which also equal to the measure of angle K. The measure of angle PKE is 74 which half of the measure of angle N and angle K.<span />