Answer:
0.6421
Step-by-step explanation:
In this case we have 3 trials and we have 2 options for each one. The driver has or hasn't been under alcohol influence. The probability that the driver has is 0.29 and the probabiility that the driver hasn't is 1 - 0.29 = 0.71
each trial is independent because we are assuming that the population of drivers in between 21 and 25 years old is very big.
The probability that one of them was under alcohol influence can be found by finding the probability that non of them was under alcohol influence because:
1 = p(x = 0) + p(x ≥ 1)
p(x ≥ 1) = 1 - p(0)
The probability that none of them was under alcohol influence is going to be:
0.71×0.71×0.71 = 0.3579
The probability of finding at least one driver that has been under alcohol influence is:
0.6421
Answer:
$300
Step-by-step explanation:
Given that:
Derek bought a new car for $32,000;
The original amount of purchase = $32,000
Down payment = $17,000
Remaining amount = Original amount of purchase - Down payment
= $(32000 -17000)
= $ 15,000
Also;
rate of interest per month is 2%
and the Derek is unable to pay his first monthly payment
thus the interest amount is calculated on principal amount
so for the first month interest is calculated on total principal amount
The month interest payment is then calculated as :
= 15,000 × 2%
= 15,000 × 0.02
= $300
Answer:
20 feet
Step-by-step explanation:
(9 yards 1 foot)-(8 feet) = 20
Answer:
a. A relative-frequency distribution is to a variable as a ___probability_______ distribution is to a random variable. b. A relative-frequency histogram is to a variable as a _____probability_____ histogram is to a random variable.
Step-by-step explanation:
Probability is a type of mathematics which deals with numerical descriptions of how likely an event would occur, or how likely it is that a the occurrence would be true. The probability of an event is usually between 0 and 1,
where 0 represent impossibility and 1 represents the chance of it occurring.