Answer: B: n^2+6n+1
Step-by-step explanation:
A=n
B=2n+6
C=n^2-1
AB-C
n(2n+6)-n^2-1
2n^2+6n-n^2+1
n^2+6n+1
When the concentration of a solution is expressed in weight percentages, that is just equal to the mass of solute over the mass of the total solution. For a solution weighing 210 grams, 5% of it is salt. That is equal to
210*0.05= 10.5 g salt
The rest of the amount, determined by difference, is the amount of solvent which is water.
water = 210-10.5 = 199.5 g salt
To solve for the new concentration, you add up 15 g to the already existing 10.5 g of salt in the solution. The water, on the other hand, remains constant.
Concentration = (15+10.5)/(210+15) = 0.1133 or 11.33%
Answer: b. 0.8413
Step-by-step explanation:
Given : The average time taken to complete an exam, X, follows a normal probability distribution with
and
.
Then, the probability that a randomly chosen student will take more than 30 minutes to complete the exam will be :-
[using z-value table]
Hence, the probability that a randomly chosen student will take more than 30 minutes to complete the exam = 0.8413