Answer:
Max shear = 8.15 x 10^7 N/m2
Explanation:
In order to find the maximum stress for a solid shaft having radius r, we will be applying the Torsion formula which can be written as;
Allowable Shear Stress = Torque x Radius / pi/2 x radius^4
Putting the values we have;
T = 2000 N/m
Radius = Diameter/2 = 0.05 / 2 = 0.025 m
Putting values in formula;
Max shear = 2000 x 0.025 / 3.14/2 x (0.025)^4
Max shear = 8.15 x 10^7 N/m2
Answer: The electric field decreases because of the insertion of the Teflon.
Explanation:
If the charge on the capacitor is held fixed, the electric field as a consequence of this charge distribution (directed from the positive charged plate to the negative charged one remains unchanged.
However, as the Teflon is a dielectric material, even though doesn't allow the free movement of the electrons as an answer to an applied electric field, it allows that the electrons be displaced from the equilibrium position, leaving a local negative-charged zone close to the posiitive plate of the capacitor, and an equal but opposite charged layer close to the negative plate.
In this way, a internal electric field is created, that opposes to the external one due to the capacitor, which overall effect is diminishing the total electric field, reducing the voltage between the plates, and increasing the capacitance proportionally to the dielectric constant of the Teflon.
Answer:
Explanation:
t1 = 1000 F = 1460 R
t0 = 80 F = 540 R
T2 = 3600 R
The working substance has an available energy in reference to the 80F source of:
B1 = Q1 * (1 - T0 / T1)
B1 = 100 * (1 - 540 / 1460) = 63 BTU
The available energy of the heat from the heat wource at 3600 R is
B2 = Q1 * (1 - T0 / T2)
B2 = 100 * (1 - 540 / 3600) = 85 BTU
The reduction of available energy between the source and the 1460 R temperature is:
B3 = B2 - B1 = 85 - 63 = 22 BTU
Answer:
The solution for the given problem is done below.
Explanation:
M1 = 2.0
= 0.3636
= 0.5289
= 0.7934
Isentropic Flow Chart: M1 = 2.0 ,
= 1.8
T1 =
(1.8)(288K) = 653.4 K.
In order to choke the flow at the exit (M2=1), the above T0* must be stagnation temperature at the exit.
At the inlet,
T02=
= (1.8)(288K) = 518.4 K.
Q= Cp(T02-T01) =
= 135.7*
J/Kg.
Answer:
The correct code is given below:-
print("Predictions are hard.")
print("Especially about the future.")
user_num = 5
print("user_num is:", user_num)