<u>Answer:</u> The temperature at which given potential between the two electrodes is attained is 331.13 K
<u>Explanation:</u>
The substance having highest positive
potential will always get reduced and will undergo reduction reaction.
The half reaction follows:
<u>Oxidation half reaction:</u> 
<u>Reduction half reaction:</u> 
<u>Net reaction:</u> 
Oxidation reaction occurs at anode and reduction reaction occurs at cathode.
To calculate the
of the reaction, we use the equation:

Putting values in above equation, we get:

To calculate the temperature at which the reaction is taking place, we use the Nernst equation, which is:
![E_{cell}=E^o_{cell}-\frac{2.303RT}{nF}\log \frac{[Fe^{2+}]}{[Ni^{2+}]}](https://tex.z-dn.net/?f=E_%7Bcell%7D%3DE%5Eo_%7Bcell%7D-%5Cfrac%7B2.303RT%7D%7BnF%7D%5Clog%20%5Cfrac%7B%5BFe%5E%7B2%2B%7D%5D%7D%7B%5BNi%5E%7B2%2B%7D%5D%7D)
where,
= electrode potential of the cell = +0.140 V
= standard electrode potential of the cell = +0.19 V
n = number of electrons exchanged = 2
R = Gas constant = 8.314 J/mol.K
F = Faraday's constant = 96500
T = temperature of the reaction
![[Fe^{2+}]=0.1M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BFe%5E%7B2%2B%7D%5D%3D0.1M)
![[Ni^{2+}]=3\times 10^{-3}M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BNi%5E%7B2%2B%7D%5D%3D3%5Ctimes%2010%5E%7B-3%7DM)
Putting values in above equation, we get:

Hence, the temperature at which given potential between the two electrodes is attained is 331.13 K