Answer:

Explanation:
The energy needed to ionize a hydrogen atom in the ground state is:

The energy of the photon is related to the wavelength by

where
h is the Planck constant
c is the speed of light
is the wavelength
Solving the formula for the wavelength, we find

Answer:
T₂ =602 °C
Explanation:
Given that
T₁ = 227°C =227+273 K
T₁ =500 k
Gauge pressure at condition 1 given = 100 KPa
The absolute pressure at condition 1 will be
P₁ = 100 + 100 KPa
P₁ =200 KPa
Gauge pressure at condition 2 given = 250 KPa
The absolute pressure at condition 2 will be
P₂ = 250 + 100 KPa
P₂ =350 KPa
The temperature at condition 2 = T₂
We know that

T₂ = 875 K
T₂ =875- 273 °C
T₂ =602 °C
A simple electromagnet consisting of a coil of wire wrapped around an iron core. <u><em>A core of ferromagnetic material like iron serves to increase the magnetic field created.</em></u> The strength of magnetic field generated is proportional to the amount of current through the winding.
your answer is b :)
I LOVE YOUR PROFILE PICTURE!!!
Answer:
No, both the thermometers will give the different reading.
Explanation:
Given,
- Both thermometer has same ice point =

- Both thermometer has same steam point =

- Distance between the ice point and steam point in both the thermometer is same of 100 division,
All the data given in both the thermometers are same, but the material in the thermometer is different due to this the reading at 60^o C will differ in both the thermometer. Because the reading on both the thermometer is depended upon the thermal expansion of the material inside it, but both the materials are different. Due to this the rise of fluid in the thermometer, i,e,. the volume of the fluid material in the thermometer will depend upon the thermal expansion. Hence both the material alcohol and mercury have the different thermal expansion, therefore the rise of the fluid in the thermometer also differ in both the thermometer.
Answer:
43.58 m
Explanation:
If you travel 500 m on a straight road that slopes upward at a constant angle of 5 degrees
Using trigonometry ratio
Sin 5 = opposite/hypothenus
Where the hypothenus = 500m
Opposite = height h
Sin 5 = h/500
Cross multiply
500 × sin 5 = h
h = 500 × 0.08715
h = 43.58m
Therefore, the height above the starting point is equal to 43.58m