D. Teach the public energy conservation
Refer to the diagram shown below.
Neglect wind resistance, and use g = 9.8 m/s².
The pole vaulter falls with an initial vertical velocity of u = 0.
If the velocity upon hitting the pad is v, then
v² = 2*(9.8 m/s²)*(4.2 m) = 82.32 (m/s)²
v = 9.037 m/s
The pole vaulter comes to res after the pad compresses by 50 cm (or 0.5 m).
If the average acceleration (actually deceleration) is (a m/s²), then
0 = (9.037 m/s)² + 2*(a m/s²)*(0.5 m)
a = - 82.32/(2*0.5) = - 82 m/s²
Answer: - 82 m/s² (or a deceleration of 82 m/s²)
Answer:
total length of the spiral is L is 5378.01 m
Explanation:
Given data:
Inner radius R1=2.5 cm
and outer radius R2= 5.8 cm.
the width of spiral winding is (d) =1.6 \mu m = 1.6x 10^{-6} m
the total length of the spiral is L is given as



= 5378.01 m
There are a lot of same examples that you may have worked before, where the mass on a spring uses a classics when it comes to mechanics. So in this system, always put in your mind that there is an enormous quantum standard that one can use in the equation. It should be 2.10x10 raise to a negative sixth. J.
The wall pushes back with the same force you exert so 40N.
to show your acceleration is .5m/s^2 use newtons second law F=ma
so plugging in numbers gives 40N=80kg*a knowing that a newton is equal 1kgm/s^2 we could write 40kg*m/s^2= 80kg*a so solving for a gives
40kg*m/s^2/80kg = a we see the kg's cancel and we're left with
(40m/s^2)/80=a which gives .5m/s^2=a