It is true that a physical change occurs when a material changes shape or size, but the composition of the material does not change. The correct answer is True.
Answer:
4.8967m
Explanation:
Given the following data;
M = 0.2kg
∆p = 0.58kgm/s
S(i) = 2.25m
Ratio h/w = 12/75
Firstly, we use conservation of momentum to find the velocity
Therefore, ∆p = MV
0.58kgm/s = 0.2V
V = 0.58/2
V = 2.9m/s
Then, we can use the conservation of energy to solve for maximum height the car can go
E(i) = E(f)
1/2mV² = mgh
Mass cancels out
1/2V² = gh
h = 1/2V²/g = V²/2g
h = (2.9)²/2(9.8)
h = 8.41/19.6 = 0.429m
Since we have gotten the heigh, the next thing is to solve for actual slant of the ramp and initial displacement using similar triangles.
h/w = 0.429/x
X = 0.429×75/12
X = 2.6815
Therefore, by Pythagoreans rule
S(ramp) = √2.68125²+0.429²
S(ramp) = 2.64671
Finally, S(t) = S(ramp) + S(i)
= 2.64671+2.25
= 4.8967m
I could be wrong, but I'm pretty sure it's 144kg.
D. Teach the public energy conservation
The resultant vector can be determined by the component vectors. The component vectors are vector lying along the x and y-axes. The equation for the resultant vector, v is:
v = √(vx² + vy²)
v = √[(9.80)² + (-6.40)²]
v = √137 or 11.7 units