Answer:
upward force acting = 261.6 N
Explanation:
given,
mass of gibbon = 9.4 kg
arm length = 0.6 m
speed of the swing
net force must provide

force of gravity = - mg

= 
= 
=9 x 29.067
= 261.6 N
upward force acting = 261.6 N
Answer:
Radius of the solenoid is 0.93 meters.
Explanation:
It is given that,
The magnetic field strength within the solenoid is given by the equation,
, t is time in seconds

The induced electric field outside the solenoid is 1.1 V/m at a distance of 2.0 m from the axis of the solenoid, x = 2 m
The electric field due to changing magnetic field is given by :

x is the distance from the axis of the solenoid
, r is the radius of the solenoid


r = 0.93 meters
So, the radius of the solenoid is 0.93 meters. Hence, this is the required solution.
Answer:
- The total distance traveled is 28 inches.
- The displacement is 2 inches to the east.
Explanation:
Lets put a frame of reference in the problem. Starting the frame of reference at the point with the 0-inch mark, and making the unit vector
pointing in the west direction, the ant start at position

Then, moves to

so, the distance traveled here is



after this, the ant travels to

so, the distance traveled here is



The total distance traveled will be:

The displacement is the final position vector minus the initial position vector:



This is 2 inches to the east.
If no frictional work is considered, then the energy of the system (the driver at all positions is conserved.
Let
position 1 = initial height of the diver (h₁), together with the initial velocity (v₁).
position 2 = final height of the diver (h₂) and the final velocity (v₂).
The initial PE = mgh₁ and the initial KE = (1/2)mv₁²
where g = acceleration due to gravity,
m = mass of the diver.
Similarly, the final PE and KE are respectively mgh₂ and (1/2)mv₂².
PE in position 1 is converted into KE due to the loss in height from position 1 to position 2.
Therefore
(KE + PE) ₁ = (KE + PE)₂
Evaluate the given answers.
A) The total mechanical energy of the system increases.
FALSE
B) Potential energy can be converted into kinetic energy but not vice versa.
TRUE
C) (KE + PE)beginning = (KE + PE) end.
TRUE
D) All of the above.
FALSE
A.) We use the famous equation proposed by Albert Einstein written below:
E = Δmc²
where
E is the energy of the photon
Δm is the mass defect, or the difference of the mass before and after the reaction
c is the speed of light equal to 3×10⁸ m/s
Substituting the value:
E = (1.01m - m)*(3×10⁸ m/s) = 0.01mc² = 3×10⁶ Joules
b) The actual energy may be even greater than 3×10⁶ Joules because some of the energy may have been dissipated. Not all of the energy will be absorbed by the photon. Some energy would be dissipated to the surroundings.