Answer: 75 students.
Step-by-step explanation:
In the data set we have a total of 10 + 8 + 7 + 5 = 30 students.
of those, 10 want to go to the park, the percentage is:
(10/30)*100% = 33.3%
Then, out of the 225, we can expect that a 33.3% (or 0.333 in decimal form) want to go to the park, this is:
N = 225*0.333% = 74.925
We can roud it up, and get N = 75
So Sally can expect that 75 students want to go to the park
Answer:
3744 inches squared, and 8 bags
Step-by-step explanation:
Ⓗⓘ ⓣⓗⓔⓡⓔ
˜”*°•.˜”*°• Area: •°*”˜.•°*”˜
Well, the formula for area is L*W
L=78 inches
W=48 inches
78*48=3744 inches squared
˜”*°•.˜”*°• Number of bags: •°*”˜.•°*”˜
3744/500=7.448
So he would need to buy 8 bags
(っ◔◡◔)っ ♥ Hope this helped! Have a great day! :) ♥
Answer:

So then P =11000 is the minimum that the least populated district could have.
Step-by-step explanation:
We have a big total of N = 132000 for the population.
And we know that we divide this population into 11 districts
And we have this info given "no district is to have a population that is more than 10 percent greater than the population of any other district"
Let's assume that P represent our minimum value for a district in the population. The range of possible values for the population of each district would be between P and 1.1 P
The interest on this case is find the minimum value for P and in order to do this we can assume that 1 district present the minimum and the other 10 the maximum value 1.1P in order to find which value of P satisfy this condition, and we have this:


So then P =11000 is the minimum that the least populated district could have.
Answer:
Justin worked as a babysitter 8 hours and worked as a lifeguard 2 hours last week
Step-by-step explanation:
Let
x ----> number of hours worked as a babysitter last week
y ----> number of hours worked as a lifeguard last week
we know that
----> equation A
----> equation B
Solve the system by substitution
Substitute equation B in equation A

solve for y



Find the value of x

therefore
Justin worked as a babysitter 8 hours and worked as a lifeguard 2 hours last week
Answer:
The value of the printer on the first year was $ 23,750.00. On the second year it was $ 22,562.5. On the third year it was $ 21,434.38.
Step-by-step explanation:
Since the printer depreciates at a rate of 5% per year, I believe the stated equation is miss typed. Therefore I'll answer this with the correct equation that would represent that setting:

In the first year the value of the printer is:

On the second year the value of the printer is:

On the third year the value of the printer is:

The value of the printer on the first year was $ 23,750.00. On the second year it was $ 22,562.5. On the third year it was $ 21,434.38.