Answer:
2.5 g of platinum
Explanation:
Recall that a catalyst is a specie added to a reaction system to increase the rate of reaction. A catalyst does not participate in the chemical reaction hence it remains unchanged at the end of the chemical reaction. A catalyst merely provides an alternative reaction pathway by lowering the activation energy of the reaction system. Hence a catalysed reaction usually proceeds faster with less energy requirement than the uncatalysed reaction.
Since the catalyst does not participate in the reactions and remains unchanged at the end of the reaction, the mass of platinum will remain the same (2.5g). The mass can only change if a specie participates in the chemical reaction. Hence the answer.
Ionized, become charged, become a cation
hopefully that helps
Answer:
Explanation:
q= mc theta
where,
Q = heat gained
m = mass of the substance = 670g
c = heat capacity of water= 4.1 J/g°C
theta =Change in temperature=(
66-25.7)
Now put all the given values in the above formula, we get the amount of heat needed.
q= mctheta
q=670*4.1*(66-25.7)
=670*4.1*40.3
=110704.1
In nature, boron is monoatomic. Therefore, its formula is B.
On the other hand, fluorine is diatomic. Therefore, its formula is F2
Now, the basic unbalanced equation is:
B + F2 .........> BF3
Now, we need to balance this equation. As you can see, we have two fluorine moles entering the reaction and 3 formed in the products.
Balancing the equation, we will reach the following balanced reaction:
2B + 3F2 .......> 2BF3