Answer:
WACC = 12.14%
Explanation:
Cost of debt = 9.5% x (1 - 35%) = 6.175%
Cost of preferred stock = 11.5%
Cost of equity (Re) = {D₁ / [P₀(1 - F)]} + g
Re = {($4.25 x 1.08) / [$65 x (1 - $4.25/$65)]} + 8% = ($4.59 / $60.75) + 8% = 15.56%
WACC = (15.55% x 0.55) + (6.175% x 0.30) + (11.5% x 0.15) = 8.56% + 1.85% + 1.73% = 12.14%
Answer:
Shellhammer Company
Ending inventory = $712
Cost of goods sold = $2,492
Explanation:
a) Data and Calculations:
Date Item Units Unit Cost Total Cost
September 1 Inventory 100 $3.34 $334.00
September 8 Purchases 450 3.50 1,575.00
September 18 Purchases 350 3.70 1,295.00
September 30 Total 900 $3,204.00
Ending inventory 200
Cost of goods sold 700
Weighted Average cost = Total cost of goods available for sale/Total units available for sale
= $3,204/900 = $3.56
Value of Ending Inventory = $3.56 * 200 = $712
Value of Cost of goods sold = $3.56 * 700 = $2,492
b) The weighted average inventory costing, under the period inventory system, used by Shellhammer is an assumption that the costs attributable to ending inventory and cost of goods sold are determined from the average cost per unit and that these the average cost is ascertained at the end of the period. Therefore, the cost of beginning inventory and purchases are accumulated and divided by the units of goods available for sale.
Answer:
Yes, I think Paul should invest in his friend´s fisch canning company.
Explanation:
231/5000
Paul already has experience in fishing and can improve his earnings as well as gain more knowledge in the products he himself fishes. It is always an extra niche in the venture and greater guarantee of success in the new venture.
Answer:
C. Separating Management from Ownership
Explanation:
What is Agency
The agency refers to contractural, quasi-contractual and non-contractual fiduciary relationships which represents two to three parties. The first is a person called the agent, the second is the principal and the final is a third party. Agency authorizes an agent to act on behalf of the principal and create binding relatinships with a third party.
Agency Conflict
Agency conflict represents a conflict of interest which is unavoidable in an agency relationship where one party is to act in the best interest of the other party. Specifically, in the business or corporate settings, the agency conflict arises when there is a conflict of interest between an organisation's management and the owners of the organisation.
The challenge is that management who is the agent is expected at all times to make decisions that will constantly maximize the wealth of the owners and at times, these decisions would conflict with management's ability to maximize its own wealth
Therefore, once the management of an organisation is separated from ownership especially in a Management/ shareholders relationship, an agency conflict could arise.
Answer:
November 1
Explanation:
As per generally accepted accounting principles (GAAP), when the goods or services are delivered the revenue should be recorded and the transaction done in all respects.
The principle of revenue recognition occurs when the revenue is realized or earned, whether cash is obtained or not and it also meets the accounting accrual basis. Realizable here means that the consumer receives the product but the payment is made later.
Therefore, the revenue should be recorded on November 1