Answer:
d. Work packages are the basis for subsequent project control activities.
Explanation:
That is not true about work planning. Instead, it is the basis for subsequent project planning activities
Answer:
$400,000
Explanation:
The computation of goodwill is shown below:-
Fair value of assets = $3,200,000
Fair value of liabilities = $1,200,000
Cash paid for southern = $2,400,000
Acquired Net assets = $2,000,000
Net assets acquired = Fair value of assets - Fair value of liabilities
= $3,200,000 - $1,200,000
= $2,000,000
Goodwill acquired = Cash paid for southern - Acquired Net assets
= $2,400,000 - $2,000,000
= $400,000
Answer:
The correct answer is option (A) $42.00
Explanation:
Solution
Given that:
The established rate is given as = 100,000/40,000
= $2.5 per hour
Thus
The cost of the job is shown is shown below:
The direct material = $5,000
The direct labor = $2400
Then
The manufacturing overheard is = 400 * 2.5 = $1,000
So,
The total cost is = $5,000 + $2400 + $1000 = $8,400
To get our unit cost,
Unit cost = $8400/200 = $42.00
It is important to know that, the number of labor hours used in jobs = Total labor cost/Rate per hour
=2,400/6 = 400 hours
<span>A major difference between juvenile and adult courts is that juvenile courts are more likely to consider extenuating circumstances (emotional, mental, situational, etc.). Frequently, young people will only be moved to adult courts if their crime was particularly heinous, a history of rehabilitation services have not improved the situation, the young person needs a significant about of intervention, or simply that the juvenile is nearly an adult. Though there is evidence of some past intervention on Gwendolyn's behalf, we have no evidence that the crime was planned. Though she was breaking the law and one could say that the possibility of an accident was a logical conclusion, there is (based on this) no evidence that she went out with the intention of hurting or killing someone. Also, given that she is still a minor and at an age when her reasoning abilities are not fully formed, she honestly may not have been able to make that connection.
So, no, she should not be tried as an adult. However, she should serve actual time in a center, receiving rehabilitative services and completing community service in order to balance out some of the horror she has brought into the world through the death of a child.</span>
Answer:
$42.5 billion
Explanation:
the expected value formula = ∑ (valueₙ x probabilityₙ)
expected value = (low value x probability of low value) + (most likely value x probability of most likely value) + (high value x probability of high value)
= ($5 billion x 20%) + ($45 billion x 70%) + ($100 billion x 10%) = $1 billion + $31.5 billion + $10 billion = $42.5 billion