Answer:
Apologize and come up with a new plan. Of course, you need to apologize, if you don't then that becomes a problem. (especially if they are a Karen.) After apologizing start to explain what you are going to do about it. For Example Refunds, Store Credit, Replacement, Etc. To start off. Then fix the problem. Also, tell them that you are going to do so and so to fix it. Like creating anew toy or whatnot. Hope this helps!
In July, Goldcorp had sales of $540,000. Of this, the 4% sales commission= $21,600, the shipping expenses was 1% at $5400, and the manager's monthly salary was $23,750, plus miscellaneous expenses was $15,000. So I would say that the budgeted expenses would be $21,600+$5400+$23750= $50,750, assuming that miscellaneous expenses were not budgeted. Total expenses would be $65,750 if the $15,000 was included.
<span>The ending equity is $315,000
This is just a matter of adding income and subtracting withdraws. So let's do it.
"Cragmont has beginning equity of $277,000,"
x = $277000
"net income of $63,000"
x = $277000 + $63000 = $340000
"withdrawals of $25,000"
x = $340000 - $25000 = $315000</span>
Auto pros is using the push and pull strategies.
<u>Explanation:</u>
A push strategy is to promote an item at a client, while a draw technique pulls a client towards an item. Push strategy is a speedy method to move a client from attention to buy, while pull methodology is tied in with making a continuous relationship with the brand.
The business terms push and pull started in coordination and production network the board, but at the same time are generally utilized in showcasing, and is likewise a term broadly utilized in the lodging conveyance business.
Answer:
interest rate r = 6.78 %
Explanation:
given data
investment = $12,000
interest rate = 3.5 percent = 0.035
time = 5 year
interest rate = 7.9 percent = 0.079
time = next 15 year
to find out
What was your annual rate of return over the entire 20 years
solution
we get here interest rate as
interest rate r =
...................1
here t1 is time period for first 5 year and t2 is time i.e next 15 year and r1 and r2 is rate
now put here value we get
interest rate r =
interest rate r =
interest rate r = 1.0678 - 1
interest rate r = 0.0678
interest rate r = 6.78 %