Answer:
a)4.51
b) 9.96
Explanation:
Given:
NaOH = 0.112M
H2S03 = 0.112 M
V = 60 ml
H2S03 pKa1= 1.857
pKa2 = 7.172
a) to calculate pH at first equivalence point, we calculate the pH between pKa1 and pKa2 as it is in between.
Therefore, the half points will also be the middle point.
Solving, we have:
pH = (½)* pKa1 + pKa2
pH = (½) * (1.857 + 7.172)
= 4.51
Thus, pH at first equivalence point is 4.51
b) pH at second equivalence point:
We already know there is a presence of SO3-2, and it ionizes to form
SO3-2 + H2O <>HSO3- + OH-
![Kb = \frac{[ HSO3-][0H-]}{SO3-2}](https://tex.z-dn.net/?f=%20Kb%20%3D%20%5Cfrac%7B%5B%20HSO3-%5D%5B0H-%5D%7D%7BSO3-2%7D)

[HSO3-] = x = [OH-]
mmol of SO3-2 = MV
= 0.112 * 60 = 6.72
We need to find the V of NaOh,
V of NaOh = (2 * mmol)/M
= (2 * 6.72)/0.122
= 120ml
For total V in equivalence point, we have:
60ml + 120ml = 180ml
[S03-2] = 6.72/120
= 0.056 M
Substituting for values gotten in the equation ![Kb=\frac{[HSO3-][OH-]}{[SO3-2]}](https://tex.z-dn.net/?f=Kb%3D%5Cfrac%7B%5BHSO3-%5D%5BOH-%5D%7D%7B%5BSO3-2%5D%7D%20)
We noe have:

![x = [OH-] = 9.11*10^-^5](https://tex.z-dn.net/?f=x%20%3D%20%5BOH-%5D%20%3D%209.11%2A10%5E-%5E5)

=4.04
pH = 14- pOH
= 14 - 4.04
= 9.96
The pH at second equivalence point is 9.96
The element is Am and since you lose e- there must be a postive charge. Am+6 is the symbol
Answer:
he amount of heat gained by the water is 1.59 kJ
Explanation:
Relation between heat energy, specific heat and temperature change is as follows
Q = mCΔT
where, Q or q = heat energy
m = mass
C = specific heat =4.186J/g°C
ΔT = (28°C - 25°C) = 3°C
Now, putting the given values into the above formula as follows.
Q = mCΔT
= 127 × 4.186 × 3
= 1594.86 J or 1.59 kJ
Therefore, we can conclude that the amount of heat gained by the water is 1.59 kJ
This question is incomplete. Luckily, I found the same problem which is shown in the attached picture. To answer the question, we must know how the size and charge affect the lattice energy. The answer is: lattice energy increases with the increasing charge of the ions, and decreasing radius of the atoms.
<em>Therefore, the ranking would be: A < B < C</em>.
In order to determine the number of protons in 20.02 mol of Ne, we use Avogadro's number to convert the number of moles to number of atoms, 1 mol = 6.022 x 10^23 atoms. From there, we must know the number of protons in a Neon atom, which is 10. Thus, the formula will be:
(20.02 mol Ne)x(6.022 x 10^23 atoms/mol)x(10 protons/1 atom Ne) = 1.2056 x 10^26 protons