Answer:
4
Step-by-step explanation:
If sandwiches are 6 dollars each, then chips are 3 dollars, she only bought 5 sandwiches for 6 each for 30 dollars(5*6=30).So, she has 12 dollars left to spend since she spent 42 dollars. And 4 *3=12so she only bought 4 bags of chips.
The salads in total are $9.50
The waters in total are $3.30
together the total cost is $12.80
First, convert the 15% to an actual number that can be used in a calculation. For percents, this is always done by simply dividing the percent (in this case 15%) by 100%. So, the conversational term "15%" becomes 15% / 100% = 0.15 in terms of a real mathematical number.
Second, you need to find out what 15% of your $12.80 meal cost is. This is always done by multiplying 0.15 by $12.80, or
0.15 x $12.80=$1.92.
So, the amount of tip you are going to leave is $1.92.
This makes the total cost of your meal (to write on your charge slip or other payment)
<span>$12.80 + $1.92 = $14.72.</span>
Answer:

Step-by-step explanation:
Assuming that a fair die is rolled.
- The sample space is 1, 2, 3, 4, 5, 6 and all the outcomes are equally likely.
Let X be the set of all possible outcomes. Let A be an outcome.
So, the probability that A occurs is:

As the set of all possible outcomes of the roll of a single die is:

Observe that

Here
because 8 is not in the set sample space. So, the outcome of occurring the number 8 is not possible from the all possible outcomes.
So, the probability must be zero.
In other words,


Therefore,

700 - 175 is equal to 525 when you divide that by 35 you get 15 which is your answer.