Answer:
The correct answer would be B. 18 to 26%.
The muscle efficiency is calculated by dividing mechanical work output by total metabolic cost.
It is estimated that human muscles have an efficiency of about 18% to 26%.
The efficiency is low because most of the energy is lost when food energy is converted into ATP (adenosine triphophate).
In addition, there is second energy loss when energy in the form of ATP is converted into the mechanical energy such as rowing, cycling et cetera.
U = 0, initial upward speed
a = 29.4 m/s², acceleration up to 3.98 s
a = -9.8 m/s², acceleration after 3.98s
Let h₁ = the height at time t, for t ≤ 3.98 s
Let h₂ = the height at time t > 3.98 s
Motion for t ≤ 3.98 s:
h₁ = (1/2)*(29.4 m/s²)*(3.98 s)² = 232.854 m
Calculate the upward velocity at t = 3.98 s
v₁ = (29.4 m/s²)*(3.98 s) = 117.012 m/s
Motion for t > 3.98 s
At maximum height, the upward velocity is zero.
Calculate the extra distance traveled before the velocity is zero.
(117.012 m/s)² + 2*(-9.8 m/s²)*(h₂ m) = 0
h₂ = 698.562 m
The total height is
h₁ + h₂ = 232.854 + 698.562 = 931.416 m
Answer: 931.4 m (nearest tenth)
This phenomena is referred to as metal projectile injury/effect. MRI stands for magnetic resonance imaging. As expected, your body is subjected to a magnetic field. This is a technique to look inside your body without cutting it open. Metals should not be placed anywhere near an MRI because it will cause the metals to follow the direction of the magnetic field.
Answer:4.05 s
Explanation:
Given
First stone is drop from cliff and second stone is thrown with a speed of 52.92 m/s after 2.7 s
Both hit the ground at the same time
Let h be the height of cliff and it reaches after time t

For second stone
---2
Equating 1 &2 we get




