Answer:
Frequency will be equal to 5.20 kHz
So option (c) will be correct answer
Explanation:
We have given value of capacitance 
Potential difference across capacitor V = 12 volt
Current through capacitor 
Capacitive reactance will be equal to 
Capacitive reactance is equal to 




f = 5.20 kHz
So frequency will be equal to 5.20 kHz
So option (c) will be correct answer
The force exerted on the car during this stop is 6975N
<u>Explanation:</u>
Given-
Mass, m = 930kg
Speed, s = 56km/hr = 56 X 5/18 m/s = 15m/s
Time, t = 2s
Force, F = ?
F = m X a
F = m X s/t
F = 930 X 15/2
F = 6975N
Therefore, the force exerted on the car during this stop is 6975N
Answer:
speed of boat as

river speed is given as

Explanation:
When boat is moving down stream then in that case net resultant speed of the boat is given as
since the boat and river is in same direction so we will have

Now when boat moves upstream then in that case the net speed of the boat is opposite to the speed of the river
so here we have

as we know when boat is in downstream then in that case it covers 24 miles in 2 hours

also when it moves in upstream then it covers same distance in 3 hours of time



so we have speed of boat as

river speed is given as

Assuming constant acceleration, the distance travelled in the first 4.5s is:
0.5*5.0*4.5 = 11.25m
The distance travelled in the next 4.5s is:
5.0*4.5 = 22.5m
The total distance travelled is:
11.25 + 22.5 = 33.75m
Answer:
Check the explanation
Explanation:
given
R = 1.5 cm
object distance, u = 1.1 cm
focal length of the ball, f = -R/2
= -1.5/2
= -0.75 cm
let v is the image distance
use, 1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/(-0.75) - 1/(1.1)
v = -0.446 cm <<<<<---------------Answer
magnification, m = -v/u
= -(-0.446)/1.1
= 0.405 <<<<<<<<<---------------Answer
The image is virtual
The image is upright
given
R = 1.5 cm
object distance, u = 1.1 cm
focal length of the ball, f = -R/2
= -1.5/2
= -0.75 cm
let v is the image distance
use, 1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/(-0.75) - 1/(1.1)
v = -0.446 cm <<<<<---------------Answer
magnification, m = -v/u
= -(-0.446)/1.1
= 0.405 <<<<<<<<<---------------Answer
Kindly check the diagram in the attached image below.