Answer : The mass of nitrogen gas produced during the decomposition of
are, 0.546 grams.
Solution : Given,
Mass of
= 3.25 g
Molar mass of
= 83 g/mole
Molar mass of
= 28 g/mole
First we have to calculate the moles of
.

Now we have to calculate the moles of 
The balanced chemical reaction will be,

From the balanced reaction we conclude that
As, 2 mole of
react to give 1 mole of 
So, 0.039 moles of
react to give
moles of 
Now we have to calculate the mass of 


Therefore, the mass of nitrogen gas produced during the decomposition of
are, 0.546 grams.