Let's turn 3 hours and 3 minutes into minutes.
One hour=60×3=180+3=183
So, there's 183 minutes in 3 hours and 3 minutes. We need to divide 26.2 miles by 183.
26.2÷183≈ 0.143
So, Sally ran 0.143 miles every minute.
Answer:
- B. On a coordinate plane, an absolute value curve curves up and to the right in quadrant 4 and starts at y = 1.
Step-by-step explanation:
<u>Graph of the function:</u>
The domain is x ≥ 0, the range y ≤ 1
Correct answer choice is B
- On a coordinate plane, an absolute value curve curves up and to the right in quadrant 4 and starts at y = 1.
<em>The graph is attached</em>
200 because 5000/200 is 25 and add the profit to that to get 45. 9000/200 is 45. Sorry if that doesn't make sense :/
You should get 53 degrees.
Using the work-energy
theorem would be best in solving this problem. The net <span>work </span>on an object causes a change in the kinetic energy of the object,
based from the work-energy theorem. For this, the formula for net work = change in
kinetic energy = final
kinetic energy - initial
kinetic energy.
So, first sliding distance
covered 3/4 with a net force 1-5/9 = 4/9 and w (w stands for weight of acrobat)
Therefore, work done = 4/9
* 3/4<span>
In the next step, the distance to be covered is 1/4.
So, let the new frictional force required be X w
Therefore, net force upward = (X - 1) w
Thus, work to be done = (X - 1) * 1/4 w---------(2)
Equating X = 1 + 4/3 = 7/3 </span>
<span>
<span>So, the frictional force that she must produce in the last
quarter has to be 7/3 times her weight.</span></span>